Google Spending About $2 Million Per Day To Run YouTube

According to a study by Credit Suisse, Google is spending about $2 million per day to run YouTube.  That comes out to cost about $753 million per year.  Google bought YouTube a couple of years ago for $1.65 billion and had to deal with all the litigation that came with it.

Between the storage, bandwidth, content acquisition, revenue sharing, and other overhead costs, it adds up to about $2,064,054 a day according to  YouTube’s actual revenue is not available but financial estimates believe it to be around $90 – $240 million.  Based on all of this financial data, YouTube still has a long way to go in order to actually make a profit.


This article was written by Amit Chowdhry. You can follow me at @amitchowdhry or on Google+ at
Leave a Comment